Pompa ciepła to urządzenie, które jest w stanie wytworzyć dużo więcej energii niż samo pobiera do funkcjonowania. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła absorbowane jest ciepło z energii słonecznej, która jest zmagazynowana w glebie, wodzie i powietrzu. Nawet ¾ produkowanej przez pompy ciepła energii pochodzi z natury.

Jak działa Pompa Ciepła? 

Pompa taka działa na odwrotnej zasadzie niż lodówka. Podczas wytwarzania ciepła zachodzi kilka procesów, które można podzielić na etapy.

1)  Roztwór alkoholu/glikol krąży w rurach źródła dolnego i odbiera ciepło z gleby, powietrza lub wody.

2) Czynnik dolnego źródła (roztwór alkoholu/glikol) oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu w parowniku. Dzięki temu czynnik chłodniczy podgrzewa się i odparowuje, stając się gazem.

3) Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę. Efektem ubocznym sprężenia jest ciepło które jest przekazywane w skraplaczy do instalacji co.

4) Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i wraca do parownika by znów odebrać ciepło od czynnika dolnego źródła, a cały proces się powtarza

Prostym sposobem krążąca ciecz w dolnym źródle po kilku procesach fizycznych ogrzewa nam dom i ciepłą wodę użytkową.

Co to jest dolne źródło? 

Ciepło możemy pobierać z gleby, powietrza lub wody. Dolnym źródłem określa się instalację która pozwala nam na odbiór energii na potrzeby pompy ciepła. Wyróżniamy 4 podstawowe typy dolnego źródła.

Źródło ciepła:

Gleba 

Za dnia gleba jest ogrzewana przez promienie słoneczne, a zgromadzona energia jest magazynowana w glebie. Dzięki wykorzystaniu gleby jako nośnika energii możemy ogrzać dom, wodę użytkową jak również latem wykorzystywać pompę do chłodzenia za pomocą modułu chłodzenia pasywnego.

Kolektor pionowy dla pompy ciepła

Kolektor pionowy ma najczęściej zastosowanie na małych działkach gdzie nie ma miejsca na wykonanie kolektora poziomego. Jego zaletą jest możliwość normalnego użytkowania terenu w obrębie odwiertów ( kolektor można wykonać pod budynkiem/podjazdem). Wykonanie polega na wykonaniu odwiertów o głębokości od 50m do 200m (z reguły ok 70m). Do odwiertu wpuszcza się U-kształtną rurę z sondą na końcu. Do montażu niezbędne jest zezwolenie i dokumentacja geologiczna.

Kolektor poziomy dla pompy ciepła

Kolektor poziomy jest tańszym rozwiązaniem niż odwierty jednak wymaga zagospodarowania kilkuset metrów kwadratowych działki. Zastosowanie ma na dużych działkach gdzie można wykonać koparką długie wykopy. Powierzchnia kolektora jest z reguły 3-4 razy większa niż powierzchnia domu. Najlepszym gruntem dla kolektora poziomego są podmokłe tereny gliniaste lub piaszczysto bagienne. Kolektory wykonuje się poprzez umieszczenie na głębokości 1,5-2m spiralnie lub płasko rury. Świetne rozwiązanie zarówno do nowych energooszczędnych domów jak i modernizacji.

Powietrze 

Najpopularniejszy typ pompy ciepła ze względu na bezinwazyjny montaż. Nie potrzebujemy ani wykopów ani zezwolenia na odwierty. Najczęściej montowane przy modernizowanych budynkach w układzie z piecem gazowym, który włącza się przy najniższych temperaturach. Pompy powietrze/woda świetnie sobie radzą przy temperaturach powyżej -5° celsjusza. Poniżej zera ich sprawność diametralnie spada i są wspomagane grzałką.

Woda

Gleba ogrzewana przez promienie słoneczne magazynuje energię w wodach gruntowych. Wody gruntowe są świetnym nośnikiem energii dla pompy ciepła. Kolektor woda/woda nie wymaga zagospodarowywania działki i może być wykonywany na niedużych powierzchniach. Temperatura wód gruntowych bez względu na porę roku waha się miedzy 5⁰, a 10° celsjusza. Wykonuje się odwiert do poziomu wód gruntowych i wprowadza się do niego wężownicę, która ma odbierać ciepło. Po zakończeniu instalacji woda gruntowa przechodzi przez wymiennik ciepła (wężownicę), który odzyskuje ciepło. Woda opuszcza wymiennik z powrotem do gleby.

Co potrafi pompa ciepła?

Ogrzewanie domu

Ciepła woda użytkowa

Klimatyzacja w domu

Podgrzewanie basenu

Chłodzenie domu pompą ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które kompleksowo obsłuży Twój dom. Potrafi zarówno ogrzewać jak i chłodzić (oprócz pompy powietrznej).

Chłodzenie pasywne 

Przyjemnie jest w lecie przebywać w chłodnym domu. Dlaczego nie zastosować pompy ciepła? Czynnik obiegu dolnego źródła krążący przez wężownice w gruncie, chłodzi dom, przy koszcie zużywanej energii niższym niż koszt zasilania kilku żarówek. Taką technikę nazywamy chłodzeniem pasywnym.

Chłodzenie aktywne

Chłodzenie pasywne jest zazwyczaj wystarczające, jednak w wyjątkowo gorące dni może być uruchomione dodatkowe chłodzenie, aktywne przez włączenie sprężarki. Chłodzenie aktywne z zastosowaniem pompy ciepła jest bardziej efektywne niż tradycyjna klimatyzacja, dzięki mniejszemu zużyciu energii. Chłodzenie aktywne wymaga montażu dodatkowego modułu.

Ile kosztuje pompa ciepła? 

Koszt inwestycji zależy od wielu czynników:

  • typ dolnego źródła
  • powierzchnia domu
  • ilość obiegów grzewczych
  • zapotrzebowanie na ciepło
  • itd.

Po określeniu tych składowych jesteśmy w stanie przewidzieć szacunkowe koszta instalacji. Z uwagi na szeroki wybór urządzeń i rozwiązań jakie można zastosować, koszt instalacji jest bardzo zróżnicowany. W związku z tym jest duża przepaść między ofertami różnych firm (różnice często sięgają nawet 10 tyś zł).Podczas montażu warto zainwestować w firmę, która wykona Państwu profesjonalny projekt zarówno prac geologicznych jak i pompy ciepła. Zwiększa to koszta inwestycji jednak większość problemów i usterek spowodowanych jest złym doborem lub błędami montażowymi.

Jaką pompę wybrać? 

Na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm produkujących i importujących pompy ciepła. Naszą zasadą jest montaż urządzeń znanych marek jak: Viessmann, Danfoss, Vaillant. Stawiając na dużego producenta mamy zapewniony serwis i dostęp do części zamiennych w późniejszym użytkowaniu.
Na rynku funkcjonują urządzenia określane mianem „szwedzkie pompy ciepła”. Urządzenia te są produkowane, montowane i popularne w krajach skandynawskich. Jedynym i podstawowym mankamentem jest częsty brak przedstawicielstwa w Polsce, (z reguły dystrybucję prowadzą firmy handlowe) co powoduje problemy podczas awarii. Brak wyspecjalizowanej siatki serwisowej zmusza często klientów do wzywania serwisanta z drugiego końca Polski.